Avril lavigne ve Melisa Yaman

Avril lavigne ve Melisa Yaman

benonu çok söviyorum siz de öyle değilmi ? EVET ! EVET! EVET!


  Bursa ilimiz ismini nerden almıştır?

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 28
  Kayıt tarihi : 11/10/09
  Nerden : İSTANBUL

  Bursa ilimiz ismini nerden almıştır?

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Mayıs 01, 2010 3:30 pm

  Bitinya Krallığı dönemi’ nde Prusa adıyla kurulan Bursa, Krallığın üç büyük kentinden birisiydi.

  Temelleri Bitinya Kralı Zipoetes’ se İ.Ö 300′ lerde atılan Prusa, daha sonra, İ.Ö 230 - 182′ de hüküm süren I. Prusias Kallinikos’ ca yönetim merkezi durumuna getirildi. Adınıda bu kralın adından aldı.

  Bitinya’ yı kuran Bitinler, Küçük Asya’ nın kuzeybatısında ve Boğazlar’ ın kıyılarında oturan kavimlerdendi. Aynı bölgede Bitinler’ in yanı sıra Firigler, Misler, Dolionlar, Migdonlar, Troyalı’larda bulunmaktaydı. Ünlü antik çağ coğrafyacısıStroban’ a göre, bunlar ele geçirdikleri yerlere yerleşmeyip göçebe olarak yaşayan savaşçı kavimlerdi. Strabon, bu kavimlerden Migdonlar’ ın Olimpos’ tan (Uludağ) Mirlea’ ya (Mudanya) değin olan bölgede oturduklarına işaret eder. Buradanda anlaşılacağı gibi, Bursa’ ya ilk yerleşenler arasında Bitinler’ in yanı sıra, Migdonlar da bulunmaktaydı.

  Bursa’ da Roma’ nın kesin egemenliği, IV. Nikomedes’ in Bitinya topraklarını Roma İmparatorluğu’ na bağışlamasıyla başlamıştır. Bu dönemde Bursa, Uludağ Bursa’ sı yada uludağ eteklerindeki kent anlamına gelen “Prusa ad Olympos” adıyla anılmaya başlamıştır.

  Bizans döneminde yeniden Prusa adını alan Bursa, Bugünkü İzmit, İstanbul, İznik, Bilecik ve Karadeniz Ereğlisi bölgelerini içine alan “thema” nın (Bizans yönetim birimi-eyalet) merkezi olmuştur.

  Osmanlılar döneminde adı "Bursa" koyulmuştur.

   Forum Saati Ptsi Tem. 23, 2018 11:37 am